A felfedező kutatástól az innovációs hasznosulásig A közlemúltban megjelent két kiadvány tematikusan összegyűjti a legjelentősebb tudományos kutatásaink eredményeit. A felfedező kutatástól az innovációs hasznosulásig A közlemúltban megjelent két kiadvány tematikusan összegyűjti a legjelentősebb tudományos kutatásaink eredményeit.
Mekkora ellenanyag szinttel vagyunk védettek a koronavírustól? Az eredmények azt mutatják, hogy a vizsgáltak mindössze egy százaléka nem rendelkezett megfelelő ellenanyag-szinttel. Mekkora ellenanyag szinttel vagyunk védettek a koronavírustól? Az eredmények azt mutatják, hogy a vizsgáltak mindössze egy százaléka nem rendelkezett megfelelő ellenanyag-szinttel.
Antitest szűrés a legkorszerűbb technológiákkal Február 1-jén átadott ultramodern molekuláris mikrobiológiai laboratóriumban megkezdődött a koronavírus specifikus antitest mérés. Antitest szűrés a legkorszerűbb technológiákkal Február 1-jén átadott ultramodern molekuláris mikrobiológiai laboratóriumban megkezdődött a koronavírus specifikus antitest mérés.
Átadtuk az ELTE TTK ultramodern COVID laborját Az egyetem lágymányosi campusán átadásra került a csaknem 1 milliárd forintos beruházással kialakított molekuláris mikrobiológiai laboratórium. Átadtuk az ELTE TTK ultramodern COVID laborját Az egyetem lágymányosi campusán átadásra került a csaknem 1 milliárd forintos beruházással kialakított molekuláris mikrobiológiai laboratórium.
COVID Labor épül az ELTE Természettudományi Karán A költséghatékony és nagy áteresztőképességű diagnosztikai eljárásokat fejlesztő laboratórium kifejezetten a COVID-19 elleni védekezést segíti. COVID Labor épül az ELTE Természettudományi Karán A költséghatékony és nagy áteresztőképességű diagnosztikai eljárásokat fejlesztő laboratórium kifejezetten a COVID-19 elleni védekezést segíti.
A NKFIH támogatásával megvalósuló gyógyszerfejlesztés A NKFIH a 2020-2.1.1-ED-2020-0001 sz. projekt keretében finanszírozza a koronavírus elleni magyar gyógyszerfejlesztést, 300 millió Ft támogatással. A NKFIH támogatásával megvalósuló gyógyszerfejlesztés A NKFIH a 2020-2.1.1-ED-2020-0001 sz. projekt keretében finanszírozza a koronavírus elleni magyar gyógyszerfejlesztést, 300 millió Ft támogatással.
Új technológia lehetősége a daganatos betegségek nyomon követésére Olyan módszer kifejlesztésén dolgozunk, amely pl. a myeloma multiplex rákos megbetegedés nyomonkövetését és a kezelés hatékonyságát hivatott segíteni. Új technológia lehetősége a daganatos betegségek nyomon követésére Olyan módszer kifejlesztésén dolgozunk, amely pl. a myeloma multiplex rákos megbetegedés nyomonkövetését és a kezelés hatékonyságát hivatott segíteni.
Új utak nyílhatnak neuropszichiátriai betegségek kezelésében Kutatóink egy nemzetközi együttműködésben az agy prefrontális kérgének kulcsfontosságú idegsejt-típusait vizsgálták. Új utak nyílhatnak neuropszichiátriai betegségek kezelésében Kutatóink egy nemzetközi együttműködésben az agy prefrontális kérgének kulcsfontosságú idegsejt-típusait vizsgálták.
A bélbaktériumok bakteriofágjai befolyásolják a daganatterápia hatékonyságát Az ELTE kutatói kimutatták, hogy a bélrendszerben található baktériumokat fertőző bakteriofág vírusok hatással vannak az immunválasz kialakulására. A bélbaktériumok bakteriofágjai befolyásolják a daganatterápia hatékonyságát Az ELTE kutatói kimutatták, hogy a bélrendszerben található baktériumokat fertőző bakteriofág vírusok hatással vannak az immunválasz kialakulására.
Az ELTE biológus hallgatói is beszálltak a koronavírus elleni küzdelembe Az ELTE Biotechnológia FIEK steril fülkéket helyezett át a Bajcsy-Zsilinszky Kórházba és biológus hallgatókat is bevontak a koronavírus tesztelésébe. Az ELTE biológus hallgatói is beszálltak a koronavírus elleni küzdelembe Az ELTE Biotechnológia FIEK steril fülkéket helyezett át a Bajcsy-Zsilinszky Kórházba és biológus hallgatókat is bevontak a koronavírus tesztelésébe.
Magyar-észt együttműködés a digitális egészségügyért Állami, egyetemi és vállalati szereplők bevonásával indul kutatás a mesterséges intelligencia egészségügyi célú fejlesztéséről, alkalmazásáról. Magyar-észt együttműködés a digitális egészségügyért Állami, egyetemi és vállalati szereplők bevonásával indul kutatás a mesterséges intelligencia egészségügyi célú fejlesztéséről, alkalmazásáról.
Koronavírus-gyógyszer kifejlesztésére alakul magyar konzorcium A kormányzati támogatással meginduló kutatás célja egy olyan terápiás készítmény létrehozása, amely a fertőzöttek szervezetében semlegesíti a vírust. Koronavírus-gyógyszer kifejlesztésére alakul magyar konzorcium A kormányzati támogatással meginduló kutatás célja egy olyan terápiás készítmény létrehozása, amely a fertőzöttek szervezetében semlegesíti a vírust.
Harc a krónikus gyulladásokkal és rákos áttétekkel Dr. Nyitray László és kutatótársainak legújabb eredményei segítenek megérteni a fehérjék szerepét többek között a daganatos áttétek kialakulásában. Harc a krónikus gyulladásokkal és rákos áttétekkel Dr. Nyitray László és kutatótársainak legújabb eredményei segítenek megérteni a fehérjék szerepét többek között a daganatos áttétek kialakulásában.
A biotechnológia élvonalában Az ELTE FIEK 2019-ben is eredményes évet zárhatott. 2020-ban a legfőbb cél a az ipari kapcsolatrendszerek frissítése és az új megrendelések kiépítése. A biotechnológia élvonalában Az ELTE FIEK 2019-ben is eredményes évet zárhatott. 2020-ban a legfőbb cél a az ipari kapcsolatrendszerek frissítése és az új megrendelések kiépítése.
Átadták a Junior Prima-díjakat A Junior Prima Díjat magyar tudomány kategóriájában többek között Ribli Dezső fizikus, a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék doktorandusza vette át. Átadták a Junior Prima-díjakat A Junior Prima Díjat magyar tudomány kategóriájában többek között Ribli Dezső fizikus, a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék doktorandusza vette át.
Megalakult a Budapesti Területi Innovációs Platform Az alapító nyilatkozatot a NKFIH, az ELTE és tíz másik budapesti egyetem képviselői írták alá. Megalakult a Budapesti Területi Innovációs Platform Az alapító nyilatkozatot a NKFIH, az ELTE és tíz másik budapesti egyetem képviselői írták alá.
Adatvezérelt gyógyítás Csabai István és Ribli Dezső a gépi intelligencia orvosi hasznosítását és digitális egészségügyi megoldásokat mutatott be a Hungaromed konferencián. Adatvezérelt gyógyítás Csabai István és Ribli Dezső a gépi intelligencia orvosi hasznosítását és digitális egészségügyi megoldásokat mutatott be a Hungaromed konferencián.
Egyedülálló kutatások az ELTE FIEK-ben A program nyújtotta lehetőségekről Mátyási Barbara és Szikora Bence PhD-hallgatókat kérdeztük. Egyedülálló kutatások az ELTE FIEK-ben A program nyújtotta lehetőségekről Mátyási Barbara és Szikora Bence PhD-hallgatókat kérdeztük.
Félidejéhez érkezett az ELTE Biotechnológia FIEK Laborfejlesztés, az ipari kapcsolatok erősödése, növekvő hallgatói részvétel, közel 50 tudományos közlemény fémjelzi a konzorcium első két évének munkáját. Félidejéhez érkezett az ELTE Biotechnológia FIEK Laborfejlesztés, az ipari kapcsolatok erősödése, növekvő hallgatói részvétel, közel 50 tudományos közlemény fémjelzi a konzorcium első két évének munkáját.
Fizikusainkon a Nature Scientific Reports olvasóinak szeme 1700 cikk közül a 30. legolvasottabb lett az ELTE kutatóinak a mammográfiai szűréseket forradalmasító eljárást bemutató cikke. Fizikusainkon a Nature Scientific Reports olvasóinak szeme 1700 cikk közül a 30. legolvasottabb lett az ELTE kutatóinak a mammográfiai szűréseket forradalmasító eljárást bemutató cikke.
Új épületszárny épül Lágymányoson A modern létesítményben többek között nemzetközi akkreditációkkal rendelkező molekuláris biomarker laboratóriumot alakítanak ki. Új épületszárny épül Lágymányoson A modern létesítményben többek között nemzetközi akkreditációkkal rendelkező molekuláris biomarker laboratóriumot alakítanak ki.
Nemzetközi biotechnológiai szimpózium a FIEK-ben 2019. február 21-én tizenöt hazai és nemzetközi szakértő találkozott a biotechnológiai ökoszisztémák jó gyakorlatainak megismerése céljából. Nemzetközi biotechnológiai szimpózium a FIEK-ben 2019. február 21-én tizenöt hazai és nemzetközi szakértő találkozott a biotechnológiai ökoszisztémák jó gyakorlatainak megismerése céljából.
Az ELTE FIEK a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Útitervben A dokumentum jelentős hazai, az ESFRI által is meghatározott 6 tudományterület egyikébe besorolt kutatási infrastruktúrák működésébe ad betekintést. Az ELTE FIEK a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Útitervben A dokumentum jelentős hazai, az ESFRI által is meghatározott 6 tudományterület egyikébe besorolt kutatási infrastruktúrák működésébe ad betekintést.
Kutatások a Génanalitikai Laboratóriumban és Perinatális Biobankban A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából előadásokkal egybekötött rendezvényen mutatták be a nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú labort és biobankot. Kutatások a Génanalitikai Laboratóriumban és Perinatális Biobankban A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából előadásokkal egybekötött rendezvényen mutatták be a nemzetközileg is kiemelkedő színvonalú labort és biobankot.
III. ELTE Biotechnológia FIEK szimpózium Tanácskozást rendeztek a szellemi termékek védelméről. III. ELTE Biotechnológia FIEK szimpózium Tanácskozást rendeztek a szellemi termékek védelméről.
FIEK-szimpózium a szabadalomról A 2018. november 7-én megrendezendő szimpózium fókuszában a szabadalom és az ezzel kapcsolatos legfontosabb kérdések állnak. FIEK-szimpózium a szabadalomról A 2018. november 7-én megrendezendő szimpózium fókuszában a szabadalom és az ezzel kapcsolatos legfontosabb kérdések állnak.
Biomarker-kutatások és biobank Kacskovics Imre immunológus előadása a Magyar Tudomány Ünnepe programjában. Biomarker-kutatások és biobank Kacskovics Imre immunológus előadása a Magyar Tudomány Ünnepe programjában.
A praeeclampsia új kórfolyamatainak felfedezése Than Nándor Gábor és kutatótársai a praeeclampsia kialakulásában szerepet játszó új molekuláris útvonalakat azonosítottak. A praeeclampsia új kórfolyamatainak felfedezése Than Nándor Gábor és kutatótársai a praeeclampsia kialakulásában szerepet játszó új molekuláris útvonalakat azonosítottak.
Ígéretes projektek - Rólunk írnak az NKFIH oldalán Egyetemi-ipari összefogás a biomarkerek feltérképezésére Ígéretes projektek - Rólunk írnak az NKFIH oldalán Egyetemi-ipari összefogás a biomarkerek feltérképezésére
Biotechnológiai mesterképzés indul az ELTE-n! 2018 szeptemberétől az ELTE és a BME közös gyógyszer-biotechnológiai mesterképzést indít Biotechnológiai mesterképzés indul az ELTE-n! 2018 szeptemberétől az ELTE és a BME közös gyógyszer-biotechnológiai mesterképzést indít
Kommunikáció az idegsejtek között Az Alzheimer- és a Parkinson-kór terápiájához is közelebb kerülhetnek a kutatók a FIEK Neuroimmunológiai Kutatócsoportjának megfigyelései által. Kommunikáció az idegsejtek között Az Alzheimer- és a Parkinson-kór terápiájához is közelebb kerülhetnek a kutatók a FIEK Neuroimmunológiai Kutatócsoportjának megfigyelései által.
Az ELTE Biotechnológia FIEK bioinformatikusainak felfedezése A nem-kódoló DNS vizsgálata segít a gyógyszer-rezisztens prosztatadaganatok kialakulásának pontosabb megértésében Az ELTE Biotechnológia FIEK bioinformatikusainak felfedezése A nem-kódoló DNS vizsgálata segít a gyógyszer-rezisztens prosztatadaganatok kialakulásának pontosabb megértésében
II. ELTE Biotechnológia FIEK szimpózium 2018. május 18-án zártkörű szakmai projekt egyeztetés zajlott az ELTE Biotechnológia FIEK projektben. II. ELTE Biotechnológia FIEK szimpózium 2018. május 18-án zártkörű szakmai projekt egyeztetés zajlott az ELTE Biotechnológia FIEK projektben.
I. ELTE Biotechnológia FIEK szimpózium 2018. január 20-án zártkörű szakmai projektegyeztetés zajlott az ELTE Biotechnológia FIEK projektben. I. ELTE Biotechnológia FIEK szimpózium 2018. január 20-án zártkörű szakmai projektegyeztetés zajlott az ELTE Biotechnológia FIEK projektben.
A fehérjeműködés szabályozásának szerkezeti háttere Megjelent az első eredményeinkről szóló publikációnk a Structure szakmai folyóiratban. A fehérjeműködés szabályozásának szerkezeti háttere Megjelent az első eredményeinkről szóló publikációnk a Structure szakmai folyóiratban.
Biotechnológiai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ az ELTE-n Molekuláris biomarker kutatás indul az ELTE vezetésével, közel 2,5 milliárd pályázati támogatással. Biotechnológiai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ az ELTE-n Molekuláris biomarker kutatás indul az ELTE vezetésével, közel 2,5 milliárd pályázati támogatással.